چگونه از پا در برابر خطرات و آسیب های احتمالی مراقبت کنیم؟

توسط مدیر در ۲۲ تیر ۱۳۹۸
چگونه از پا در برابر خطرات و آسیب های احتمالی مراقبت کنیم؟

بی دقتی در سر کار می تواند موجب کشیدگی، پیچ خوردن و پارگی رباط های پا و حتی قطع عضو شود. شما می توانید با کمی دقت در هنگام راه رفتن و پوشیدن کفش مناسب از صدمات و خطرات که پا و مچ پای شما را تهدید می کند، جلوگیری کنید.

مراقبت و محافظت از پا بسیار مهم است

– شما از پای خود برای پیش بردن بسیاری از کارها در طول روز استفاده می کنید، مانند: بالا رفتن از نردبان، کار با ماشین و دستگاه های کشاورزی وهمچنین قدم زدن در مزارع کشاورزی در زمان برداشت محصول
– هنوز بعضی از افراد نسبت به مراقبت از پای خود غفلت می کنند و با پریدن از روی تراکتور و یا ماشین در حال حرکت، نپوشیدن پوشش و کفش مناست و همچنین دقت نکردن در هنگام راه رفتن پای خود را به مخاطره می اندازند. که در نتیجه بی دقتی و بی اعتنایی، امکان دارد پا و قسمت مچ پای آنها رگ به رگ شود و یا حتی بشکند. بروز چنین اتفاقاتی می تواند باعث شود که فرد نتواند برای چندین روز، هفته و یا چندین قادر به کار کردن نباشد.
– اگر شلوار گشاد و بلند استفاده می کنید، امکان دارد که در سر کار، پاچه ی شلوارتان یا بند کفش تان به واحد انتقال نیروی یک وسیله یا ماشین گیر کند و این باعث قطع عضو شما شود. حتی تصادف با یک ماشین کشاورزی نیز می تواند باعث وقوع چنین اتفاقی شود.
– داشتن دانش اینکه چگونه از پای خود مراقبت کنید که به آن صدمات جدی وارد نشود می تواند به شما کمک بسیار مهم و بزرگی کند.
– مواظب و مراقب قدم های خود باشید.
– سطح زمین مهد کودک، مزرعه و دیگر زمین های کشاورزی در حال عملیات سطح ناهمواری دارند، که پراز شیب و گودال می باشد و رمین آنها خاک سستی دارد. این به این معنا است که شما باید همیشه مواظب باشید که قدم های خود را کجا قرار می دهید تا پا و مچ پای شما پیچ نخورد و جراحت نبیند.
– در زمان قدم برداشتن مواظب اشیای تیز روی زمین باشید، چون اصابت پا با چنین اشیایی می توانند جراحت های بسیار شدید بر جای بگذارد. همچنین مراقب اشیای تیز در مسیر حرکتتان نیز باشید.


– در زمان کار با تراکتور و ماشین آلات دیگر، پله های دستگاه یا ماشین باید از هر گونه روغن، گل، یخ، میخ و یا هر شی دیگری تمیز باشد که باعث لیز خوردن، به هم زدن تعادل در هنگام قدم برداشتن و هر گونه جراحت جدی دیگر نشود.
– از دستگاه و ماشین آلات در حال حرکت فاصله بگیرید و در سر راه آنها قرار نگیرید. تصادف با ماشین آلاتی مانند لیفت تراک، واگن و حتی فاصله گرفتن از قفسه های متحرک و دیگر ماشین های عملیاتی می تواند ازصدمه دیدن احتمالی شما جلوگیری کند.
– در ضمن، از وارد کرد زدن ضربه به دستگاه گیر کرده جهت بر طرف کردن مشکل آن خودداری کنید. در عوض با سرپرست خود در تماس بگیرید.

استفاده از پوشش مناسب

– همیشه از پوشش یا کفشی استفاده کنید که پاشنه ی آن بتواند به خوبی از پای شما مراقبت کند و همچنین به پای شما استرس وارد نکند.
– از پوشیدن دمپایی و پوششی که پای شما را به خوبی در سر کار نپوشاند خودداری کنید. از کفشی استفاده کنید که بتواند پای شما را به خوبی در برابر خطرات و خاک و آسیب رسیدن محافظت کند.
– سعی کنید که کفشی را که استفاده می کنید، اندازه ی پایتان باشد.
– اگر برای چیدن میوه و یا انجام امورات دیگر از نردبان استفاده می کنید، توصیه می شود که از کفش با پاشنه ی چرمی استفاده کنید که تعادل شما را حفظ کند و مانع از لیز خوردن شما شود. از پوشیدن هر گوه کفشی با کف لغزنده به کلی خودداری کنید.
– این را هم به خاطر داشته باشید، که انجام بعضی از کار ها مستلزم داشتن کفش ایمنی است که بتواند قسمت فلزی آن از پاهای شما به خوبی مراقبت کند.
– پوشیدن کفش مناسب در زمان کار از وارد شدن صدمات جدی دیگر به بدن جلوگیری می کند. برای مثال، کمر درد.

سایر نکات ایمنی

– هیچ گاه از روی ماشین آلات کشاورزی، وسایل نقلیه ی دیگر و دستگاه و ماشین های دیگر نپرید. چرا که اگر نتوانید در هنگام فرود آمدن تعادل خود را به خوبی حفظ کنید پس در نتیجه ی آن پای شما ممکن است که پیچ بخورد و یا هم اینکه این کار باعث شکستگی در قسمت مچ و یا پای شما شود.
– در زمان بلند کردن یک جسم سنگین و حمل آن، مطمئن شوید که از کنترل خوبی بر خوردار هستید که هیچ گاه با رها شدن و افتادن به روی پای خود به خودتان صدمه نرنید. از کفش ایمنی با حفاظ فولادی استفاده کنید.
– از جوراب های مناسب و از جنس پنبه و نخ استفاده کنید که به پا های شما اجازه تنفس بدهد.
– اگر از هر گونه جراحتی در ناحیه ی پا رنج می برید، موضوع را به اطلاع سرپرست خود برسانید.

بایدها و نبایدهای مراقبت از پا:

– در زمان قدم زدن مراقب پاهای خود باشید و متوجه باشید که قدم های خود را کجا قرار می دهید. خصوصا اگر در مکان های کار می کنید که سطح نا همواری دارند و روی کف آن نا مرتب می باشد.
– مطمئن شوید که پلکان روی ماشین آلات کشاورزی عاری از هر گونه گل، روغن، و مواد لغزنده و چرب دیگر می باشد و در صورت وجود آن را تمیز کنید.
– سعی کنید که از کفشی با پاشنه و کف مناسب و به اندازه کافی استفاده کنید.
– پوشیدن دمپایی و یا هر گونه پوشش باز دیگری
– ایستادن و قرار گرفتن در مسیر ماشین و دستگاه های دیگر
– پریدن از روی تراکتور و ماشین آلات دیگر

0 دیدگاه برای “چگونه از پا در برابر خطرات و آسیب های احتمالی مراقبت کنیم؟”
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا